GTA V pēc gandrīz 9 gadiem

Piezīme: Raksts ir tīri Stīvena personīgais viedoklis un neatspoguļo citu GMR autoru nostāju.

Ieraugot un izlasot GMR biedra jumaljun rakstu par 2013. gada grāvēja Grand Theft Auto V atkārtotu izdošanu jaunākajai konsoļu paaudzei un nieka 9,99 € cenu par sižeta režīmu, steidzos uz PlayStation Store un iegādājos jau divreiz izieto Rockstar spēli vēlreiz. Pēc stāsta pabeigšanas gan uz PS3, gan PC manā atmiņā GTA V bija nespodrs “Platīns” pēc GMR vērtējumu sistēmas. Taču nu, 2022. gadā, viss ir mainījies – spēles, Amerika, kultūra, satīra – un iespaidi vairs nav tik spoži. Runa ir tīri par vienspēlētāja režīmu.

GTA V stiprās puses

GTA V ir ļoti augsti vērtēts atvērtās pasaules asa sižeta piedzīvojums. Kāpēc? Ir ieguldīts ļoti daudz resursu, lai radītu detalizētu, uzdevumu pilnu un satīrisku Kalifornijas simulāciju, aizraujošu sižetu ar atmiņā paliekošiem tēliem un nepārspējamu balss aktieru darbu. Ir trīs galvenie varoņi: Maikls – izbijis banku laupītājs, kurš 45 gadu vecumā ir devies pensijā, lai baudītu t. s. “Amerikāņu sapni”, taču ir dziļi neapmierināts ar to; Frenklins – inteliģents melnādainais, kurš vēlas izkļūt no nožēlojamās geto dzīves, taču kuru līdzcilvēki velk lejup (viegli sevi asociēt ar viņu); Trevors – arī izbijis banku laupītājs, taču garīgi ļoti nestabils personāžs.

GTA V iepazīstināja sēriju ar laupīšanām jeb uzdevumiem, kas piedāvā dažādos veidos tikt pie lielas naudas. Ir jāizvēlas starp atšķirīgām pieejām un iesaistītajiem, piemēram, uzbrūkot skaļi vai riskējot ar ne tik spējīgiem darbiniekiem, kuriem jādod mazāks procents sazagtā apjoma.

Trevors ir viens no atmiņā paliekošākajiem videospēļu tēliem

Trešo reizi ejot stāstu, atkal biju tajā kā ierauts, tāpēc noteikti ieteiktu GTA V katram, kurš to nav mēģinājis. Šoreiz pārliecinājos, ka iegūstu daudz naudas, izmantojot slepkavības misijas un spēlē iebūvēto akciju tirgu, kas ir viena no pārlūkojamajām fiktīvajām mājaslapām.

Nenoliedzami, ka Rockstar GTA V izveidē ir ielikuši ļoti daudz darba un dolāru, tomēr 2013. gada grāvējs vairs neliekas tik spēcīgs šodien. Un to nespēj noslēpt arī PS5 versija. Vadība, grafika un satīra ir atpalikusi.

Kusties taču!

Ķeroties klāt GTA V uzreiz pēc Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin pabeigšanas, Rockstar atvērtās pasaules šedevrs liekas pavisam tizls. Cēlonis ir smagnējā vadība un garās animācijas gandrīz katrai darbībai. Starp pogu spiedieniem un rezultātu ekrānā paiet ievērojams laika sprīdis, turklāt spēle daudzviet iejaucas un tur “aiz rociņas”, piekoriģējot spēlētāja komandas un kameras leņķus. Vadībai ir zināma neprecizitāte un letarģija, pie kā atkal ir jāpierod.

Pēc noklusējuma GTA V ir arī ļoti agresīva automātiskā tēmēšana, kas padara šāvienus galvā īpaši vieglus – tikai nedaudz pabīdi labo sviru uz augšu –, bet šķietami nejauši izvēlas mērķus un mežonīgi metas pa visu ekrānu. Savukārt standarta pogu izkārtojums man lika piņķerēties pat pēc 30 spēlē pavadītām stundām. Daudzas lietas, piemēram, mijiedarbība ar priekšmetiem pasaulē un tēlu maiņa, notiek, spiežot virziena taustiņus, kaut arī citas pogas būtu loģiskākas.

Gluži kā vecākās sērijas daļās arī GTA V skriešanai un citu darbību pasteidzināšanai ir jāspaida “krusts”, tātad vienlaikus kustināt kameru ir problemātiski. Savukārt šim mērķim pierastais L3 liek varoņus lavīšanās stājā, bet diemžēl klusa zagšanās GTA V ir ļoti maz pārstāvēta un vāji realizēta – nav nekādu skaidru indikatoru, kad mūs pieķers. Taustiņu izkārtojums būtiski atšķiras no modernām spēlēm, tāpēc arī pie tā ir jāpierod. Ā, un helikopteru vadība var iet...

Ultra HD remāsters?

GTA V jaunākajā paaudzē beidzot ļauj uz konsolēm baudīt spēli ar 60 kadriem sekundē vai pilnā 4K izšķirtspējā. Ir pat ray tracing atbalsts ēnām, ko gan ir grūti novērtēt. Vietām GTA V vēl aizvien izskatās burvīgi specefektu dēļ, bet nevar noslēpt faktu, ka tas ir vēls PS3/Xbox 360 ēras produkts. Visvairāk acīs krīt zemais poligonu skaits, piemēram, durvju rokturi daudzām ēkām ir attēloti tikai tekstūrās, liektas ielu apmales, otrā plāna varoņu galvas un automašīnu izpūtēju gali ir manāmi stūraini. Tēlu modeļi kopumā ir jūtami novecojuši. Vēlākas PS4 spēles viegli pārspēj tos.

PlayStation 5, dāmas un kungi!

Maksājot nieka 10 eiro par šo “remāsteru”, ir muļķīgi sūdzēties, bet par pilnu cenu būtu pamatoti neapmierināts. Diemžēl PS5 un Xbox Series versija šķiet kā ātrs darbiņš, kā uzdevums ir pārnest ārkārtīgi populāro un izdevējam ienesīgo Grand Theft Auto Online uz jaunāko konsoļu paaudzi.

Dzēlīga satīra... savam laikam

Ir mazliet ironiski redzēt, ka spēle, kas smejas par kapitālismu un konsumerismu, tiek kārtējo reizi atkal izdota, turklāt ar šķietami minimālu piepūli, lai “uzvārītos” uz GTA Online panākumiem, taču nevainoju Rockstar – ir aitas, ir cirpēji. Balsojam ar saviem maciņiem.

Neliela haltūra ASV valdībai

GTA V ir interesanta tādā ziņā, ka spēj apmierināt gan vidējo “normiju” ar knapi trīsciparu IQ, piedāvājot ļoti daudz bezjēdzīgas vardarbības, lamuvārdu, narkotiku, pliku pupu, ātru mašīnu un veidu, kā nosist laiku, gan Cilvēku, sniedzot trāpīgu kritiku par nebūtībā slīkstošo amerikāņu kultūru.

Spēles satīra skar tādas tēmas kā slavenību kultu, soctīklus un privātumu, feminismu un vājus/jūtīgus vīriešus, arodbiedrības un sociālo nevienlīdzību. GTA V piedāvā iejusties vienā lielā parodijā par dzīvi Rietumos, kur var atrast daudz patiesības, ja ieskatās un ieklausās. Taču tas viss bija ļoti trāpīgi pirms 7 gadiem. Pasaule ir krasi mainījusies pēdējo divu laikā, un spēles satīra nu jau ir smagi atpalikusi no mūsdienu vājprāta.

Ja vēl 2013. gadā Rietumu kultūra bija kā kuģis ar pamatīgu sūci, tad šodien tas jau redzami grimst. Nekādu skaidru vērtību vairs nav, slinkošana, viduvējība un akla pakļaušanās tiek slavināta, peldētāji maina dzimumus, lai būtu vieglāk sacensties, ASV prezidentam acīmredzami ir demence utt. Tagad vairs nevar īsti pateikt, vai viltus ziņu lapas Babylon Bee virsraksti ir satīra, patiesība vai tuvas nākotnes pareģojums.

Izpildi visus 13 lēcienus ar izpletni, lai atslēgtu īsu, bet skarbu sižeta ainu, neko vairāk

Godīgi sakot, nevaru iedomāties, par ko šodienas klaunu pasaulē varētu ņirgāties teorētiska Grand Theft Auto VI. Krāpšanu, ko sauc par NFT? Dzīvesstila padomdevējiem, kuri tirgo konsultācijas, kā būt “alfiniekam”, bet dzīvo pie mammas? Cilvēkiem, kuri valkā maskas (vairākas) ārpus telpām? 35‑gadīgām sievietēm, kuras dzīvo ar kaķiem? Katrā ziņā GTA V vairs nespēj sist sāpīgi zem jostasvietas ar savu satīru, kas, manuprāt, bija spēles lielākais pluss, neskaitot sižetu.

“Ej un dari ko labāku!”

Trešo reizi pabeidzot GTA V, vairāk pievērsos neobligāto uzdevumu pildīšanai, nopirku katru īpašumu, sameklēju gandrīz visus svešiniekus un dīvaiņus. Tad ievēroju kopīgu tēmu visam – bezjēdzību. Varētu teikt, ka gandrīz jebkas ārpus stāsta misijām ir laika izmešana, un spēle to skaidri parāda. Piemēram, medicīniskās marihuānas veikaliņš, viens no īpašumiem, nereti prasa Frenklinam izpalīdzēt ar piegādēm. Veiksmīgi aizvedot “zāli”, mēs saņemam “figu” – ne finansiālu atlīdzību, ne pateicību. Savukārt nepalīdzot tiekam pie dusmīgas īsziņas virtuālajā telefonā.

Kronis visam gan ir uzdevums, kur kādai svešiniecei meklējam detaļas okeāna dibenā. Pēc stundu ilga darba atlīdzība ir… 10 dolāri. Pastāv vēl citi tēli, ar kuriem Rockstar dod skaidru mājienu cilvēkiem ar lielu sirdi – dari ko labāku ar savu laiku! Lai gan GTA V “endgeims” var kādam likties vismaz kaut cik izklaidējošs, tīrot ikoniņas kartē, patiesi kvalitatīvais saturs, manuprāt, beidzas ar fināla titriem.

Kopsavilkums

“Neuztraucies, Maikl, tā ir tikai joga, ko pasniedzu tavai sievai!“

GTA V vēl aizvien piedāvā aizraujošu sižetu un saistošu pasauli, bet vadība, grafika un satīra ir novecojušas. Domāju, ka jaunākās paaudzes konsoļu versija ir vien aši uztaisīta, lai turpinātu gūt ienākumus no spēles tiešsaistes režīma. Ja nekad neesi mēģinājis GTA V, tad gan silti iesaku izmantot iespēju par 10 eiro nopirkt vienspēlētaja daļu, jo PS5 (un Xbox Series) versija ir šobrīd konsolēm labākā pieejamā.

Raksta jautājums ⁉️

Kuras spēles, tavuprāt, geimeri un prese novērtē pārāk augstu?

Aicinu Tevi zemāk, komentāru sadaļā, atbildēt uz raksta jautājumu vai padalīties ar savām pārdomām par apskatā redzēto!


Patika saturs? 🤔

Atstāt dzeramnaudu 💰

Pievienojies GMR komūnai un Discord kanālam

Aicinu Tevi pievienoties Latvijas aktīvākajai un draudzīgākajai geimeru kopienai, kurā apspriežam visu saistīto ar videospēlēm un ne tikai!

Reģistrēties GMR forumā


Iegādājies spēli ar 2€ atlaidi pie mūsu draugiem no videogames.lv

Veic pasūtījumu, piezīmēs ieraksti kodu GMRLV un gaidi, kad ar Tevi sazināsies!

Previous
Previous

Neskati spēli pēc skrīnšotiem jeb TUNIC apskats

Next
Next

Kirby and the Forgotten Land apskats – košļenes piedzīvojumi