GmR.lv - Latvijas geimeru portāls

View Original

Kā pārvērst darba portatīvo par geiminga datoru

Domājams, vairumam GMR biedru aizraušanās ar spēlēm sākās uz datora, kādam Windows 98, citam XP laikos. Tagad gan visādu iemeslu dēļ esam pārgājuši uz jaunākajām konsolēm un retu reizi kaut ko pabakstām viedtālrunī. Tomēr kaut kur galvā virmo atmiņas par vecajiem labajiem laikiem, ir paliela Steam kolekcija, un pamazām krājas Epic Games Store bezmaksas spēles. Ir kārdinājums atgriezties. Manuprāt, pastāv labs risinājums tiem, kuriem jau ir viens dators un kuri nevēlas ieguldīt daudz laika un naudas, būvējot vai pērkot jaunu.

Biznesa portatīvais

Iedomājamies scenāriju: esi visu mūžu paklausīgi sekojis tam, ko tev liek darīt, veiksmīgi pabeidzis augstskolu pieprasītā nozarē, tev tagad ir svaiga mašīna līzingā, māja vai liels dzīvoklis hipotekārajā un augsti atalgots darbs, kas uztur šo dzīvesveidu. Ir piešķirts arī dienesta portatīvais dators, visticamāk, kāds ThinkPad, EliteBook, Latitude vai XPS modelis. Tam ir jaudīgs Intel procesors, liela atmiņa, izcila klaviatūra, bet vājš ekrāns un atsevišķas videokartes nav – tikai integrētā. Jaunākas spēles uz tāda nekādi nedarbināsi. It kā.

Tipisks darba dators. PC pasaules uzvalks ar kaklasaiti

Viss gan slēpjas klēpjdatora USB-C ligzdā(s). Ja tai blakus ir zibens simboliņš, tad iekārtu absolūti var izmantot datorspēlēm. Tas nozīmē, ka kompim ir Thunderbolt 3 vai 4, kas krietni paplašina Intel darbinātu datoru iespējas. Diemžēl tiem, kuriem ir klēpjdators ar AMD procesoru, šis raksts var nebūt aktuāls.

Brīdinājums: Nenesu atbildību par jebkādām sekām, piemēram, atlaišanu no darba un attiecīgu ģimenes izjukšanu, kas var rasties, sekojot informācijai tālāk rakstā. Pieņemu, ka tev ir administratora līmeņa piekļuve datoram un IT departaments cītīgi neseko līdzi katrai darbībai. Alternatīva ir neriskēt – nopirkt lietotu biznesa portatīvo – un pārvērst to par spēļu iekārtu.

Atklāj eGPU pasauli

Visa maģija turpmākajam atrodama interfeisā, ko sauc par Thunderbolt. Tas ļauj pa vienu vadu pārraidīt gan PCIe, gan DP signālu. Pirmās versijas izmantoja Mini DisplayPort savienojumu un bija īpaši izplatītas uz MacBook modeļiem. Tomēr mums interesē Thunderbolt 3, kas lieto nu jau ļoti pierasto USB-C. Lai gan portatīvajiem datoriem vietas apsvērumu dēļ nav pilna izmēra PCI Express pieslēgvietu (to, kur parasti ievietojam videokartes), tiem tik un tā ir nepieciešamās datu pārraides līnijas. Thunderbolt ļauj tām piekļūt ar ārējām ierīcēm, neraujot ārā WiFi karti vai NVMe SSD.

Mugursomas variants

Īsāk sakot, portatīvajam datoram var pieslēgt pilnvērtīgu videokarti. Tās ir pieejamas divos formātos. Pats kompaktākais ir Thunderbolt dokstacija, kam uz plates ir pielodēta GPU, turklāt parasti ir arī visi centrmezglu labumi – papildu USB ligzdas, Ethernet pieslēgvieta un, iespējams, vēl viena Thunderbolt ieeja ķēdes turpināšanai.

Labs piemērs ir Lenovo Thunderbolt 3 Graphics Dock, kas ir biezākas DVD kastītes izmēra dokstacija ar iebūvētu Nvidia GTX 1050 un visādām noderīgām ligzdām. Tiem, kuri orientējas videokartēs, gan zina, ka tā ir salīdzinoši vāja izvēle. Arī, piemēram, NUC lieluma Sonnet Breakaway Puck ar iestrādātu Radeon RX560 nav sevišķi jaudīga, bet tā ir saderīga arī ar MacBook.

Realitāte ir tāda, ka, ja gribam ārējo videokarti, ko paņemt līdzi komandējumā, ir jāsamierinās ar ne tik spēcīgu risinājumu vai arī jāaizņem ceturtā daļa ceļojumu kofera ar milzīgu kasti un, iespējams, atsevišķu monitoru.

Entuziastu izvēle

Jā, otrais ārējo GPU variants ir krietni lielāks. Runa ir par speciāliem pieslēdzamiem korpusiem, kas izmēru ziņā ir kā mini stacionārie datori. Piemēram, man personīgi ir Sonnet Breakaway Box 350, kas ir lētākais modelis, ko ražotājs kādreiz tirgoja. Tajā bez problēmām ielien mana divu ventilatoru EVGA GTX 1080 Ti. Tā kā Sonnet savu produkciju tēmē vairāk uz profesionāļiem, nevis geimeriem, kaste izskatās eleganti un ir ļoti klusa. Ar iebūvēto 350 W barošanas bloku brīnumainā kārtā pietiek manai Geforce kartei, bet jaudīgākām RTX varētu būt par īsu. Diemžēl korpusam nav nekādu papildu USB ligzdu.

Razer Core X Chroma – viens no vadošajiem modeļiem

Pieslēgšanās pie mana Lenovo ThinkPad ar Windows 10 nelika instalēt nekādus draiverus – t. s. plug-n-play risinājums. Turpretī ieliktā videokarte darbojas tikai pēc Nvidia draiveru instalācijas (jāizvēlas standarta desktop faili), pēc kā uzreiz ieslēdzas ārējais monitors, kas savienots ar videokarti. Lai gan ir iespējams izmantot iebūvēto ekrānu, tas nav ieteicams, jo, sūtot video signālu atpakaļ uz datoru, tiek atņemti Thunderbolt resursi, līdz ar to ir jūtams vēl lielāks kritums veiktspējā.

Tālāk viss ir pavisam vienkārši – slēdzam iekšā spēles, kas integrēto GPU izmantotu kā grīdas lupatu, un baudām 60 kadros kā uz standarta PC. Pats kā pirmo lietu pēc Sonnet kastes iegādes palaidu jaunāko 3D Mark testu un gandrīz nespēju noticēt, ka iegūstu tādu rezultātu no 15 vatu ultrabuka. Kāds varētu uztraukties par datora pārkaršanu, bet, tā kā uz tā pleciem vairs nav grafikas pienākumu, slodze ir mazāka nekā iepriekš.

Tomēr nevar aizmirst, ka sirdī ir portatīvais dators, proti, zemākas jaudas datortehnika, kas paredzēta darbam ar akumulatoru. Ļoti iespējams, tava ārējā videokarte būs nesamērīgi spēcīga. Tā tas ir manā gadījumā.

Pa taisno būtu labāk. Ierobežojumi

Lai gan kadru skaita ieguvums spēlēs ar eGPU ir nesalīdzināms, mobilie CPU rada zināmus ierobežojumus. Piemēram, man ir 7. paaudzes 15 W Intel Core i7, kas bija sērijas pēdējais procesors ar tikai diviem fiziskiem kodoliem. Turklāt dators caur Thunderbolt spēj lietot vien divas PCIe līnijas un darbojas režīmā OPI 2GT/s. GTX 1080 Ti galīgi netiek pilnvērtīgi izmantota.

Dell XPS 15 ir lieliska izvēle spēļu datoram

Varu baudīt vecākas spēles ar 60 kadriem sekundē, kas videokartes ventilatoriem liek tikai retu reizi iegriezties straujāk, vai arī darbināt svaigākus grāvējus, piemēram, Riders Republic, ierobežojot ekrāna atsvaidzināšanu uz 30 FPS caur Nvidia kontrolpaneli. Savukārt, piemēram, Just Cause 4 ir jāsamierinās ar pastāvīgu rīstīšanos pat 30 kadros. Datora procesors gluži vienkārši netiek galā. Modernām spēlēm ieteiktu laptopu, kā CPU ir vismaz 4 fiziski kodoli, tātad ar 8. paaudzes vai jaunāku i5 un i7.

Bet arī tie nespēs simtprocentīgi izmantot jaudīgu videokarti, jo pats Thunderbolt paņem savu daļu resursu un pievieno aizturi. Iespraužot GPU standarta mātesplatē, tiek izveidots tiešs savienojums ar CPU. Tas pats attiecas uz portatīvajiem datoriem ar atsevišķu videokarti. Turpretī, pieslēdzot kasti caur USB-C ligzdu, ķēdē parādās papildu soļi, kas atņem dažus desmitus procentu no videokartes veiktspējas. Neiegūstam pilnu aparatūras potenciālu kā ar īpaši spēlēm domātu klēpjdatoru, toties varam turpināt izmantot savu ļoti vieglo un plāno ultrabuku.

Kopumā ārējās videokartes lietošana ir visai nesāpīga pieredze. Vienīgā problēma ar Sonnet Breakaway Box man ir vajadzība pārinstalēt Nvidia draiverus pēc katras datora restartēšanas reizes, bet to nedaru tik bieži, lai gribētu meklēt problēmai pastāvīgu risinājumu. Vislabākais resurss ir mājaslapa eGPU.io, kas ir veltīta īpaši šī raksta tematam. Tur atradīsi visus pārbaudītos ārējo GPU kastu modeļus, kā arī apskatus un ceļvežus. Pērkot savējo korpusu, vajadzētu pārliecināties, vai tava videokarte ir atbalstīto modeļu sarakstā. Un neder parasts USB-C vads, tam jābūt ar Thunderbolt marķējumu.

Kopsavilkums

Ja gribi atkal pievērsties PC geimingam, bet tev ir tikai samērā jauns biznesa klases portatīvais ar Thunderbolt pieslēgvietu, nav vajadzības iegādāties vai būvēt atsevišķu datoru. Izmantojot īpašus korpusus, savam laptopam vari pieslēgt gandrīz jebkuru videokarti un baudīt svaigākās datorspēles. Veiktspēja būs pazemināta salīdzinājumā ar portatīvo, kam ir atsevišķa GPU, toties nebūs jāiegādājas vēl viena iekārta. Ar to pašu laptopu, ko izmanto teksta dokumentiem un prezentācijām, vari, iespraužot vienu vadu, arī kaut ko pieklājīgi uzspēlēt.

Raksta jautājums ⁉️

Ko darītu tavs darba devējs, ja uzzinātu, ka izmanto firmas kompi spēlītēm?

Aicinu tevi zemāk, komentāru sadaļā, atbildēt uz raksta jautājumu vai padalīties ar savām pārdomām par rakstā lasīto!


Patika saturs? 🤔

See this donate button in the original post

Pievienojies GMR komūnai un Discord kanālam

Aicinu Tevi pievienoties Latvijas aktīvākajai un draudzīgākajai geimeru kopienai, kurā apspriežam visu saistīto ar videospēlēm un ne tikai!

Reģistrēties GMR forumā

See this content in the original post


Iegādājies spēles ar 2€ atlaidi pie mūsu draugiem no videogames.lv

Veic pasūtījumu, piezīmēs ieraksti kodu GMRLV un gaidi, kad ar Tevi sazināsies!